Днес шарнирно разпределително табло, или както често се нарича електрически шкаф, е кутия с монтирани вътре устройства, предназначени да предпазват мрежата в къщата и обикновените електромери. Какво е важно да знаете преди монтажа?
Как да изберем електрическото оборудване на щита?
Ако решите да закупите вградено табло, тогава в този случай първо трябва да направите проект на щит и едноредова диаграма. За да направите това, се изчертава чертеж на план на стаята, като се посочват всички контакти, ключове, осветителни устройства, разклонителни кутии и електрически уреди, за които се осигурява лична храна.
Разглеждайки снимката на разпределителното табло, е лесно да се види, че броят на групите може да бъде избран произволно, но е необходимо само да се вземе предвид натоварването, което ще бъде в бъдеще.
Най-често, за да се защити окабеляването на осветлението, се закупуват автоматични превключватели за номинален ток 6A или 10A. Ако превключвателите са контактни, тогава в този случай номиналният ток трябва да бъде 16А.
На практика има случаи, когато гнездата се разделят според предназначението им: например отделно за отоплителни уреди и отделно за захранване на оборудване като компютри. По-рядко срещана е ситуацията, когато гнездата в къщата са свързани от специална персонална машина за всяка от стаите в къщата.
Отделно за всички създадени групи трябва да се изчислят очакваните токове на бъдещия товар и да се изберат подходящите защитни устройства.
В допълнение към класическите автоматични ключове, днес професионалистите препоръчват използването на 30 mA или 10 mA RCD.
Ако е необходимо, за щита могат да бъдат избрани различни устройства, предназначени да предпазват от пренапрежение. Професионалистите обаче съветват да поставите цялата автоматизация за управление на домашното осветление в отделен щит и да го поставите, например, на улицата, тъй като производителите произвеждат повечето фотосензори с кабел с фиксирана дължина за свързване.
Тип инсталация
Трябва да знаете, че инсталирането на таблото може да се извърши по два начина:
- Вградена инсталация;
- Надземна инсталация.
Можете да направите избор в полза на един или друг метод само въз основа на естетически съображения или в зависимост от натоварването, което възниква в кабелната мрежа.
Когато мислите как да изберете разпределително табло, струва си да се отбележи, че има смисъл да се инсталират щитове от вграден тип само ако броят на изходящите линии е приблизително два или повече пъти по-малък от максималния брой модули за избрания щит.
В противен случай ще бъде почти невъзможно да преминат многобройни проводници през страничните стени. Идеалният вариант е щит, в който стената ще бъде премахната отзад, тъй като след това ще бъде лесно да се монтира върху проводниците, излизащи от стената.
Правила за инсталиране на разпределително табло
далеч от гориво
В никакъв случай не трябва да се монтира пластмасов щит в котелно или друго пожароопасно помещение. Монтажът трябва да се извърши на максимално възможно разстояние от резервоари с газ, всякакви други запалими вещества.
Експертите съветват да поставите щитове в стая с добра вентилация.В същото време естествената вентилация е много по-добра от принудителната вентилация, която просто спира да работи, ако електричеството в апартамента бъде прекъснато.
в светлината
На мястото, което е избрано за монтиране на щита, е желателно да се осигури максимален достъп до естествени светлинни потоци.
Това е необходимо, за да може в случай на неизправност специалист без използване на автономни осветителни устройства бързо да отстрани всяка неизправност.
Лесен достъп
Въздържайте се от превръщането на вашата контролна зала в склад с огромно количество неща, които най-вероятно никога няма да ви потрябват в живота. Щитът трябва винаги да е свободно достъпен. В противен случай рискувате да нямате време да изключите мрежата в цялата къща при спешни случаи.
Снимка на разпределителни табла
Също така препоръчваме да посетите:
- детектор за скрито окабеляване
- Проводници за запояване
- Кабел към земята
- Заземяване в частна къща
- открито окабеляване
- монофазен двигател
- Фиксиране на кабели
- Разклонителна кутия
- Маркировка на проводника
- Монтаж на превключвател
- Фотореле за осветление
- Показания на електромера
- Диференциална машина
- SIP проводник
- Окабеляване в дървена къща
- Прожектори
- Свързване на луминесцентни лампи
- Магнитен превключвател
- Осветление на обекта
- Свързване на осветителното тяло
- Жична връзка
- Свързване на димер
- Скрито окабеляване
- Електрически звънец
- Телен участък
- Направи си сам ремонт на ютия
- VVG кабел
- Монтаж на ел. инсталация
- Подмяна на окабеляване
- Сензор за движение за включване на светлината
- Схема на окабеляване в къщата
- Стабилизатори на напрежение за дома
- Кухненски кран
- светлина в аквариума
- преследване на стена