Свързване на лампа - 120 снимки и съвети за свързване "направи си сам".

Функционалното осветление се създава в зоните на комфорт в модерния интериор, особено при отворени оформления. Безопасното и правилно свързване на източници на светлина ще осигури комфорт и ще подчертае индивидуалността на жилищното пространство.

Разположението и конфигурацията на осветителните тела се планира в самото начало на проектирането! Лампите могат да бъдат от различни видове: таванни (вградени или закрепени към тавана), стенни (закрепени към стената), подови.

При монтаж и свързване се уверете, че в проводниците няма захранване. Използвайте осветителни тела само в мрежи със защитно заземяване.

Проводникът, към който се подава фазата 220V, трябва задължително да премине през превключвателя за всякакъв тип връзка, за да се предпазите от токов удар при смяна на електрическа крушка или ремонт на „патрон“.

Има няколко вида връзки:

  • Проводник, към който се подава фаза 220V, с един или повече източника на светлина;
  • Последователни, с две или повече точки;

Най-лесният начин за инсталиране на осветително тяло с еднопозиционен ключ и един източник на светлина (крушка).

Съгласно международните стандарти окабеляването има отличителен цвят на изолацията: Два проводника - L (фаза) - кафяв и N (нула) - син. Третият PE (заземяващ проводник) - синьо-жълт, не винаги присъства в захранващото окабеляване.

При липса на оцветяване на проводника е необходимо да се определи фазовият проводник с индикатор, а останалите да се „извънредят“ с мултицет и да се маркират цветовете им с маркер.

От съединителната кутия фазовият проводник L преминава през контактната площадка на превключвателя и след това се свързва директно към един от контактите на клемния блок, а N се свързва директно към втория контакт, заземителният проводник G е монтиран към тяло на осветително тяло.

Свързване на множество светлини

Паралелно свързване означава наличието на два или повече източника на светлина. В този случай проводникът L (фаза) преминава през контактите на превключвателя и се свързва към един от контактите на всяка от крушките, а проводникът N към втория контакт. В същото време трябва да се отбележи, че с увеличаване на броя на светлинните точки, мощността на лампата се увеличава и съответно консумираният ток. Въз основа на това е важно да изберете секцията на проводника и превключвателя, съответстващи на тези индикатори.

При разделянето на осветителните точки на групи е необходимо да се използват превключватели с два или три бутона. Захранващият проводник L е свързан едновременно от едната страна на превключвателя към всички групи. От другата страна на превключвателя проводниците преминават от всеки контактен ключ към съответната група.

За да сме сигурни, че няма прекъсвания в електрическата верига, проверяваме серийните и паралелните връзки за съпротивление с тестер.

Паралелното свързване е най-универсалното. Ако трябва да се добавят допълнителни точки, те няма да повлияят на вече зададените светлинни точки.

Ако имате крушки с еднаква мощност, тогава опцията за свързване в този случай е серийна връзка. Обикновено се прилага за лампи с нажежаема жичка.

Трябва да се има предвид, че при свързване например на две електрически крушки те ще горят на половин потенциал, но експлоатационният им живот се удвоява.

Схема на свързване на лампата

Диаграмата показва свързването на лампата през превключвателя. Обозначения:

L (фазов проводник), N (неутрален проводник), PE (заземяващ проводник), EL (лампа), K (превключвател) и клемни контакти KN.

Свързване на улично осветление

На улицата, фасадите на къщите и прилежащите територии са монтирани лампи от различни видове, които се различават по своите дизайнерски характеристики от вътрешните осветителни устройства. Това се дължи на факта, че на улицата те са изложени на дъжд, сняг, вятър и слънце, както и температурни разлики.

За външни инсталации изберете висококачествени осветителни тела, които ще гарантират тяхната сигурна, но дълготрайна експлоатация.

IP индексът определя степента на защита на конструкцията. Ако място е осветено, където влагата няма да влезе директно (например под покрива на веранда или под навес), индексът е най-малко IP44. И индексът от IP65 е подходящ за осветителни тела, които се монтират директно в открито пространство.

Уличните лампи се монтират на фасадите на сгради или с височина до 1 метър се монтират в пластмасови или метални стълбове. И на височина от 2 до 7 метра се монтират върху бетонни или железни опори.

Основната разлика от вътрешните, включително конструктивните характеристики, е, че контактните площадки са разположени в запечатани кутии или в корпуса на осветителното тяло.

Входната точка на проводника е защитена от нипели и по време на монтажа е необходимо да се гарантира, че плътността не е нарушена. Ако е необходимо, мястото на инжектиране може да бъде допълнително обработено със силиконов уплътнител.

За да свържете компетентно осветителни устройства на закрито или на открито със собствените си ръце, използвайте интернет търсачки. Хиляди снимки и видеа със схеми и професионални коментари ще ви осигурят компетентна помощ

Снимка на процеса на свързване на лампата


Също така препоръчваме да посетите:

Препоръчваме да прочетете:

Термостат на батерия - съвети за избор