Фасадата на всяка къща е нейната отличителна черта. Той определя външния вид на къщата и впечатлението, което прави сградата. Съвременните строителни технологии предлагат различни начини за външна декорация на сгради. Извършва се с различни материали по различни строителни технологии.
Опциите за довършване на фасади се различават по цена и производителност. Този преглед описва какво фасадно покритие да изберете въз основа на наличните средства, вида на сградата и предпочитанията за външен дизайн.
Видове и методи за довършване на фасади на сгради
В допълнение към декоративната функция, външното покритие има и важни практически функции. На първо място, подобрява топлоизолацията на къщата.
Къща с правилното външно покритие е по-икономична, тъй като трябва да се отоплява по-малко - разходите за отопление намаляват. Стенната декорация осигурява допълнителна защита срещу шум и влага.
В момента се произвежда широка гама строителни материали, прилагат се нови технологии за довършителни работи. За да се определи изборът на най-добрите материали и технологии, ще помогне тяхната класификация.
Според методите на монтаж всички фасади се разделят на две големи групи: мокри и вентилируеми фасади.
Мокри фасади
Мокрите фасади получиха името си поради факта, че по време на монтажа им се използват мокри строителни материали. Те включват всички видове мазилки и цименти. Този метод на довършване е много трудоемък, но изисква малко пари за материали.
Често под декоративна мазилка те се нанасят върху допълнителна изолация. Такава фасада може да продължи много години, но изисква периодична поддръжка и е взискателна към спазването на технологията по време на монтажа.
Този тип фасада включва декорация с декоративен камък, тухли и плочки, тъй като при монтажа им се използват разтвори.
Вентилируеми фасади
Вентилираните фасади получиха името си поради факта, че има празнина между фасадата и повърхността на стената с изолация. Въздухът циркулира в него и това ви позволява да предпазите изолацията от влага.
Такива фасади се монтират по същия начин: първо върху повърхността на стената се монтира щайга. След това към него се закрепват облицовъчни панели. Този тип покритие е по-скъпо, но по-издръжливо. При избора на този метод е необходимо да се обърне внимание на качеството на материалите и спазването на инсталационната технология.
Нека разгледаме по-подробно примери за основните начини за външна декорация на фасади със снимки.
Мокрото довършване винаги започва с отстраняване на силно покритие, ремонт на проблемни зони и грундиране на цялата повърхност. Върху подготвената повърхност се нанася мазилка.
Стените, покрити с мазилка, са покрити с боя. Произвеждат се три основни вида мазилка:
- Минерални - този тип е най-често срещаният, състои се от смес от цимент, пясък и добавки.
- Акрил - по-малко вероятно е да се напука, но е скъп и също абсорбира прах, като минерална мазилка.
- Силиконът е най-модерният и скъп вид покритие, което не абсорбира влага и прах и не е покрито с пукнатини.
Подготвената повърхност на стените може да бъде покрита не само с класическа мазилка, но и с порцеланови каменни изделия, клинкерни плочки или друг модерен материал.Декоративният материал се закрепва с лепило за плочки.
Разнообразието от естествени и синтетични материали ви позволява да създадете свой собствен уникален стил с този метод на довършване. Например, тези материали могат да се използват за изграждане на грандиозни сгради в средновековен или готически стил.
Външното завършване на фасадите с панели е по-изгодно от гледна точка на икономиката. Материалите за вентилирана фасада са по-скъпи, но имат редица предимства. Те са по-трайни и не изискват подготовка на повърхността.
В някои случаи може да се монтира само вентилирана фасада, например, ако повърхността на стената е направена от дърво, върху чиято повърхност не могат да се нанасят циментови и лепилни разтвори. Допълнително предимство е, че стените се изолират лесно чрез укрепване на изолационните листове на стените между монтираната щайга.
Материал на панела
Метал - такива панели са изработени от стомана или алуминий, покрити с полимерен защитен материал.
Винилов сайдинг - този материал е по-евтин от метала, но е по-малко издръжлив и има по-висок коефициент на топлинно разширение. Когато го инсталирате, е необходимо да вземете това предвид и да оставите топлинни междини.
Фиброциментови плочи - състоят се от цимент с добавки от фибри. Тези дъски са много издръжливи. Към тях могат да се залепят керамични плочки.
Sip панели - състоят се от два листа и слой изолация между тях. Тези панели имат дълъг експлоатационен живот, тъй като изолацията е здраво изолирана от околната среда.
Фасадна дъска - т. нар. планкен. Тези дъски са изработени от специално обработена лиственица и са прикрепени към щайгата като сайдинг. Използва се закрепване на дъски без ключалка, което позволява смяна на повредена дъска без демонтаж на цялата стена.Предимството на този материал е неговата висока естетическа привлекателност.
Благодарение на наличието на съвременни материали е възможно да се произведе висококачествено фасадно покритие, което ще служи дълги години и ще зарадва собственика си. За да направите това, трябва да изберете правилния тип покритие, да изберете качествен материал и да следвате инсталационната технология.
Снимка на външното покритие на фасадите
Също така препоръчваме да посетите:
- пукнатина в стената
- шлайфане на стени
- модерни стени
- Фасадни облицовки
- фасадни панели
- Тухлена фасадна декорация
- Тухлена фасада
- Облицовъчна тухла
- Завършване на фасадата с плочки
- Тухлени прегради
- каменна къща
- 3D стени
- Направи си сам подравняване на стени
- дървена стена
- стенни панели
- Коркови стени
- Завършване на фасадата с мазилка
- Грунд за стени
- декоративна тухла
- Звукоизолация на стени
- Ремонт на стени
- Фасадна изолация
- Фасадна мазилка
- Зидария
- Стенова зидария
- Мухъл по стените
- Стенен монтаж
- Стенни блокове
- Шпакловка за стени
- стена от шлаков блок
- Стени от блокове от пяна
- Тухлена стена
- Тухлена къща
- дупка в стената
- Дървени фасади
- Завършване на фасадата с камък
- Завършване на фасадата на къщата
- Боя за стени
- боядисване на стена