Магнитен стартер - устройство, принцип на работа, предназначение и основни видове (100 снимки)

Превключващо устройство, предназначено за дистанционно управление на захранването на трифазни електродвигатели, се нарича магнитен стартер. С това устройство се пускат, изключват или реверсират електродвигателите, сдвоени с термично реле, предпазва ги от претоварване. Моделите на магнитни стартери са показани на снимката в нашата статия и в галерията.

Разновидности

В зависимост от схемата на свързване се разграничават необратими и обратими MP. Първият свързва и изключва консуматорите от мрежата, вторият може да променя връзката на фазите и в този случай роторът променя посоката на въртене.

И на мястото на монтаж видовете магнитни стартери са:

  • Отворен тип. Те се поставят в щитове или други места, защитени от действието на неблагоприятни фактори на околната среда;
  • Защитено изпълнение. Монтира се в незапрашени помещения;
  • Водоустойчив. Те могат да бъдат разположени както от вътрешната, така и от външната страна на сградата, ако има козирки или сенници, които предпазват от негативното въздействие на слънцето и водата.

Някои модели стартери имат контролна лампичка за включване на кутията.

Характеристики на дизайна

В горната част на стартера са подвижните контакти, както и подвижната част на магнита, която действа върху силовите контакти. Капакът е керамичен, той е и камера за гасене на дъгата.

Намотката, както и възвратната пружина, са разположени в долната му част. Когато захранването на намотката е изключено, пружината принуждава движещата се част да се върне в първоначалното си състояние и захранващите контакти се отварят.

В центъра на стартера са разположени W-образни плочи от специална стомана. Бобината на магнитния стартер се състои от пластмасова рамка, върху която е навита медна жица.

Как работи

Нека разгледаме принципа на работа на магнитния стартер, използвайки примера от снимката:

  • сърцевина;
  • задвижващ механизъм;
  • Контакти;
  • котва.

Веднага щом се приложи напрежение към бобината, електромагнитът се привлича, движещата се част се спуска и контактите се затварят. Сега, ако изключим бобината, контактите ще се отворят и ще се върнат в първоначалното си състояние.

Реверсивните MP работят по същия начин като необратимите. Единствената разлика е последователността на фазите. В този случай е предвидено блокиране, за да се предотврати късо съединение от възможността за включване на няколко устройства едновременно.

Монтажни и електрически схеми

Магнитните стартери се монтират върху фиксирана повърхност във вертикално положение. Термичното реле е монтирано така, че да няма разлика с околната температура. Нарушаването на правилата за инсталиране причинява фалшиви аларми на оборудването. Поради това не е разрешено поставянето на устройството на места, където се наблюдават силни вибрации.

Също така не трябва да инсталирате MP в близост до горещо оборудване, това неизменно ще доведе до нагряване на корпуса на термичното реле и стартерът може да не работи правилно.

Най-простата класическа схема на свързване изглежда като тази, показана на снимката.

Състои се от бутоните "стоп", "старт" и самия MP. Фазата идва до бутона "стоп", през нормално затворен контакт отива до бутона "старт" и от него към изхода на бобината на стартера. Самовземането е свързано паралелно с бутона "старт".

За да се улесни инсталацията, от единия контакт проводникът отива към бутона "старт", а другият е свързан с джъмпер към един изход на намотката.Нулата е свързана към втория изход на бобината, която оставя от нея към източника на захранване.

Остава да свържете товара към захранващите контакти на стартера.

Поддръжка

За правилната поддръжка на такива устройства е необходимо да знаете вероятните признаци на тяхната повреда. Най-често това е силно бръмчене и висока температура на корпуса, причината за което е късото съединение на намотката.

В този случай бобината ще трябва да бъде сменена. Може да възникне повишаване на температурата поради повишаване на напрежението над номиналното, лошо качество на контактите или тяхното износване.

Разхлабеното прилягане на арматурата поради силно замърсяване на повърхността, ниско мрежово напрежение, заглушаване на движещи се елементи могат да причинят бръмчене.

За да предотвратите това, трябва периодично да проверявате оборудването. За да направите това, те съставят списък и определят срокове за обслужване на електротехници-ремонтници.

Снимка на магнитни стартери

Също така препоръчваме да посетите:

Препоръчваме да прочетете:

Термостат на батерия - съвети за избор