Жилищата от масивно дърво се считат за най-старата руска архитектурна традиция. И днес, при липса на недостиг на съвременни строителни материали, повечето собственици на селски имоти предпочитат изграждането на къщи директно от дърво, което е несравнимо по отношение на топлина и комфорт.
Въпреки това, нито една жилищна сграда не може без електричество и дървена къща не е изключение. В същото време, за да проведете правилно електрическото окабеляване в дървена къща, е важно да знаете прости правила. Спазвайки го, вие няма да застрашите здравето на вашето семейство и напълно ще осигурите максимална безопасност на имуществото.
Методика на работа:
- Определяне на мощността на електрически уред и разработване на проектна документация;
- Избор на необходимия кабел, контакти, устройства;
- Въвеждане на захранване в корпуса, подреждане на прекъсвач, както и свързване на щит, измервателен уред;
- Монтаж на електрически уреди, осветителни уреди;
- RCD монтаж, заземяване;
- Провеждайте превантивни изследвания.
Изготвяне на проектна документация
За да създадете проект, е важно да получите насоки, като се свържете с подходящата организация. След това изчисляваме мощността на електрическите устройства за поетапно създаване на електрическа верига:
- изготвя се технически план на сградата. В схемата на електрическото окабеляване в крайградските жилища се определят зони за поставяне на гнезда и други електрически елементи с индивидуална връзка;
- кабелът е избран за всички електрически точки;
- диаграмата показва точките на монтаж на съединителните кутии;
- отбелязва се възможността за всички устройства;
- осветителните устройства са свързани изключително към една линия, докато мощните устройства са комбинирани в друга линия;
- определя се приетото разстояние от линията, от която кабелът ще тече до отворите на прозорците и вратите, както и разстоянието от електрическите точки до повърхностите на пода и тавана. В бъдеще това ще предотврати повреда на окабеляването по време на ремонт.
Разновидности на електрическо окабеляване
Има няколко метода за полагане на електрически кабели в жилища от естествен масив:
Окабеляване от отворен тип е подредено върху изолатори. Този метод беше много търсен през миналия век, сега стаите отново са на мода, оборудвани в ретро стил.
Електрическо окабеляване в проводници. Това също е отворен тип окабеляване, което е достъпно, когато е необходимо, само окабеляването се извършва в тави. Вариант на такова окабеляване е в первази.
Скрито електрическо окабеляване. Оборудвана е в дървена конструкция, ако има облицовка на тавана или стената. В това изпълнение кабелите са подредени в гофрирана метална втулка и са разпръснати по периметъра на къщата. Окабеляването е скрито зад облицовъчните материали.
Характеристики на затворен тип окабеляване
Това окабеляване може да бъде организирано по време на ремонтните работи или на етапа на строителството. При полагане има определени характеристики: всеки свързващ възел трябва да бъде направен в метални кутии с лесен достъп. Не можете да ги скриете под покритието, тъй като кориците се избират по сянка или се поставят на незабележими места.
В процеса на полагане на кабели няма специфични изисквания за размера на стените на стоманените тръби. следователно е допустимо да се поставят в метална втулка. Това е много по-удобно. Тъй като обаче проводниците не се виждат от любопитни очи, достъпът до тях е много ограничен.
Промяната на съществуваща мрежа се счита за скъпа и проблематична. Поради тази причина, преди да подредите кабел в масивна конструкция, внимателно проучете правилата за инсталиране на електрическо окабеляване и подходете към въпроса отговорно.
Правила за инсталиране на окабеляване в дървена конструкция
Когато оборудвате дървена конструкция, важно е да не забравяте, че материалът е запалим, така че е за предпочитане да играете безопасно.
Окабеляване в къща от масив, както е на снимката, не е трудно да го подредите сами, при спазване на необходимите правила:
- На първо място се формира верига, проверява се непрекъснатата работа на клоните, след което се свързва към специален панел за захранване.
- Монтажът на окабеляване в сграда от масив се извършва изключително с твърди кабелни парчета без различни усуквания, както и различни връзки.
- Окабеляването се полага на етапи с проверка на качеството на изолацията на кабела.
- В процеса на рязане на електрическия кабел е важно да оставите поне 15 сантиметра марж, така че ако е необходимо, всичко може да се преработи.
- Не забравяйте да следвате сянката на жицата.
Спазвайки тези изисквания, ръчно изработеното окабеляване в дървена конструкция ще бъде надеждно и възможно най-трайно.
Снимка на електрическо окабеляване в дървена къща
Също така препоръчваме да посетите:
- детектор за скрито окабеляване
- Проводници за запояване
- Кабел към земята
- Заземяване в частна къща
- открито окабеляване
- монофазен двигател
- Фиксиране на кабели
- Разклонителна кутия
- Маркировка на проводника
- Разпределително табло
- Монтаж на превключвател
- Фотореле за осветление
- Показания на електромера
- Диференциална машина
- SIP проводник
- Прожектори
- Свързване на луминесцентни лампи
- Магнитен превключвател
- Осветление на обекта
- Свързване на осветителното тяло
- Жична връзка
- Свързване на димер
- Скрито окабеляване
- Електрически звънец
- Телен участък
- Направи си сам ремонт на ютия
- VVG кабел
- Монтаж на ел. инсталация
- Подмяна на окабеляване
- Сензор за движение за включване на светлината
- Схема на окабеляване в къщата
- Стабилизатори на напрежение за дома
- Кухненски кран
- светлина в аквариума
- преследване на стена