Тухленото покритие на стените винаги се е отличавало с оригиналност и ефектност. Но ако за фасадни работи това е оправдано както технологично, така и финансово, тогава облицовката вътре в къщата ще бъде доста скъпа, непрактична, конструктивно тежка. Печеливша алтернатива би била декоративна имитация на тухлена зидария.
Боядисване на тухли
Сред бюджетните опции е боядисването. Можете да нанесете изображението на тухли върху светъл или друг обикновен тапет или директно върху шпаклована и шпаклована стена. Технологията е доста проста. След подготовка на основата и избор на боя с подходящ нюанс, материалът се нанася с четка върху повърхността.
Можете предварително да начертаете шаблона, като изберете подходящата ширина на шева. Сред предимствата на този подход са:
- лекота на изпълнение;
- рентабилност;
- гъвкавост, възможност за самостоятелно регулиране на външния вид на модела "тухла".
Сред недостатъците посочват неестествения външен вид и недостатъчно високото ниво на естетическа привлекателност. Въпреки че на такава повърхност могат да бъдат изобразени допълнителни декоративни елементи, като прозорци, препоръчително е да се използва за довършване на помощни и технически помещения.
Имитация на гипс
Това е по-естетична и оригинална версия, която обаче изисква усилия за производство на заготовки. Първо трябва да подготвите форма или да я закупите в специализиран магазин.
Ръководете се от стандартната височина на всеки отделен блок 5-20 мм. Така ще избегнете получаването на дефектни детайли и загуба на материали за фугиране на шевове.
След това трябва да приготвите сместа, като разбъркате гипса във вода. След обработка на матрицата с вазелин или разтвор на сапунена вода, полученият разтвор се излива вътре. След изравняване на материала е необходимо да го оставите да изсъхне за 30-40 минути, след това обърнете формата и извадете заготовките. Индивидуалните ленти са боядисани в желания нюанс.
След като сте направили декоративна тухла от гипс, можете да започнете да я полагате. На стената първо трябва да маркирате маркировката и да подредите начална линия отдолу. Плочките се закрепват върху лепилната маса, която покрива стената с шпатула. След като фиксирате първия ред, следващият трябва да бъде поставен в шахматна дъска. Времето за съхнене е около 2-3 дни.
Използване на стиропор
В процеса на декориране на стени можете да използвате декоративна тухла за декорация с размери 150x70x(5-10) mm или 250x65x(5-10) mm, изработени от пяна. За да направите това, маркирайте листовете материал с обикновена гелна писалка, като вземете предвид възможните вдлъбнатини по шевовете.
След това с помощта на нож или остър режещ предмет върху повърхността на тухлите могат да се изобразят различни ефекти - пукнатини или неравности. За да направите това, използвайте нагрята поялник. Оцветяването трябва да се извършва с боя на водна основа и други формули без разтворители.
Облицовката може да се извърши с помощта на обикновен тапет или лепило за плочки, PVA. Първо, първото ниво е прикрепено по долния ръб. Трябва да има празнини между решетките.
Дървена конструкция
Използваният материал е шперплат.На листа се прави маркировка, след което се изрязват прътите с подходящи размери. Всички страни на правоъгълниците трябва да бъдат внимателно шлайфани.
Полагането на декоративни тухли се извършва според маркировките на стената. Започнете от противоположните ъгли от дъното на стената. Необходимо е да се закрепи, като се вземат предвид празнините от няколко милиметра по шевовете.
Готовата зидария се отваря с лак или се боядисва в желания цвят. Този дизайн е екологичен и издръжлив.
Приложение на гипсокартон
Този метод на имитация ви позволява да изрежете декоративна тухла със собствените си ръце. Поради образуването на голямо количество прах, работата трябва да се извършва на открито с маска за защита. След нанасяне върху листовете на решетка за маркиране с клетки от 250x65 мм, тухлите се изрязват внимателно и се обработват.
За текстурата на заготовките можете да използвате тази техника. Първо се разрежда смес от изогипс или текстурирана мазилка с висока адхезия. Пластмасов разтвор с шпатула се нанася върху равнината на прътите.
На повърхността също се симулират вдлъбнатини. Времето за пълно изсъхване е 24 часа, след което е необходимо да се обработят краищата, да се боядиса, да се изсуши и след това да се започне полагане на стената.
Декоративна мазилка
Този метод за симулиране на тухлена зидария също е популярен. За да направите това, закупете специална смес и я разредете според инструкциите. Маркировката се нанася върху стената. След това работата може да се извърши по два начина:
Нанесете мазилка върху стената. След това шевовете се изрязват през материала, който все още не е изсъхнал с дълъг прът и заострен инструмент. Можете да създадете правоъгълници с еднакъв размер или да го направите малко небрежно, като променяте размерите на тухлите.
Според маркировките към стената е прикрепена тясна маскираща лента. Краищата му са изведени извън работната зона, така че да са лесно достъпни. Нанася се мазилка върху цялата повърхност на обекта.
След като изсъхне за 10-15 минути, лентата се отстранява внимателно. Резултатът е гладки шевове с оригинално проектирани шарки, както може да се види на снимката на декоративни тухли.
Тухлената вътрешна декорация на стени е доста оригинален начин за декориране на интериора на къща или апартамент. Има много начини да постигнете това, като спестявате усилия и пари. Но при спазване на технологията на работа можете да получите атрактивен завършек на стаята.
Снимка на декоративна тухла
Също така препоръчваме да посетите:
- пукнатина в стената
- шлайфане на стени
- модерни стени
- Фасадни облицовки
- Външно довършване на фасади
- фасадни панели
- Тухлена фасадна декорация
- Тухлена фасада
- Облицовъчна тухла
- Завършване на фасадата с плочки
- Тухлени прегради
- каменна къща
- 3D стени
- Направи си сам подравняване на стени
- дървена стена
- стенни панели
- Коркови стени
- Завършване на фасадата с мазилка
- Грунд за стени
- Звукоизолация на стени
- Ремонт на стени
- Фасадна изолация
- Фасадна мазилка
- Зидария
- Стенова зидария
- Мухъл по стените
- Стенен монтаж
- Стенни блокове
- Шпакловка за стени
- стена от шлаков блок
- Стени от блокове от пяна
- Тухлена стена
- Тухлена къща
- дупка в стената
- Дървени фасади
- Завършване на фасадата с камък
- Завършване на фасадата на къщата
- Боя за стени
- боядисване на стена