Покривът, като важен елемент на всяка сграда, е сложна техническа система, което се потвърждава напълно от снимките на покривни системи, които можете да видите в специализирани сайтове и в тематични списания. Именно тази сложност предопределя необходимостта от компетентен дизайн и сериозен подход към строително-монтажните работи.
Важно е да се отбележи: има известно често срещано погрешно схващане, присъщо на хората, далеч от строителството, което се състои в това, че под покрива се разбира точно външната част - покривът, въпреки че в действителност покривът е само външен конструктивен елемент , а значителна част е скрита от наблюдателя.
За да разберете структурата на покрива, трябва ясно да знаете от какво се състои неговата структура, така да се каже - трябва да представите общата му структура, система. Тези знания ще ви позволят да избегнете груби грешки и да извършите строителството в съответствие с приетите правила и разпоредби, което от своя страна ще осигури необходимото ниво на надеждност, безопасност и издръжливост на задната част като цяло.
Покривна конструкция
В най-общия си вид покривът е горната част на сградата, състояща се от система от тавани, греди, греди и други елементи, покрити с покрив и предназначени да предпазват сградата от неблагоприятни фактори на околната среда (дъжд, сняг, вятър). и др.), както и за поддържане на микроклимата и температурните условия в помещенията.
За покрива външният му вид е важен, тъй като той до голяма степен определя външните характеристики на сградите.
В допълнение към защитните и визуални функции, покривът може да носи практически товар, в него могат да бъдат разположени допълнителни помещения, пример за такъв дизайн е мансарден покрив.
По правило покривът се състои от следните основни елементи:
- Носеща система от греди, греди, тавани и др.;
- Топлоизолация;
- Парна бариера;
- Хидроизолация;
- Вентилационна система;
- покриви;
- Дренажна система.
Посоченият набор от конструктивни елементи е основен, ключов за скатни покриви, устройството на плосък покрив е различно. На практика един елемент може да изпълнява комбинирана функция, например специален вид покритие може да осигури паро- и топлоизолация.
В допълнение към тези елементи покривната конструкция се извършва, като се вземе предвид пожарната безопасност, за която се използват специални защитни системи.
В много отношения механичните свойства на покрива и неговият дизайн се определят от носещата система на фермите и затова този въпрос заслужава специално, внимателно внимание.
Носеща, рафтова система
Най-често срещаният вариант е двускатен покрив, който в разреза е правилен триъгълник, в който две наклонени равнини са свързани отгоре с помощта на греда на билото. Това е класически вариант и затова ще го разгледаме по-подробно.
Носещата рафтова система на двускатен покрив се състои от следните елементи:
- Гредата, свързваща стените и самия покрив, така нареченият Mauerlat. Тази греда е основата за всички греди, с други думи - опора, вид основа, покрив;
- Рафтерни наклонени греди - греди "крака", които формират основата на наклонените покривни равнини. Върху тях е монтирана щайга;
- Греда на билото, която съчетава двете наклонени равнини;
- Напречно затягане - специална част, монтирана между две противоположни греди и предназначена да увеличи твърдостта на системата и да компенсира натоварването на равнината на спукване;
- Специални пръти, така наречените легла, монтирани успоредно на Mauerlat и предназначени да разпределят равномерно натоварването върху основата на покрива;
- Странични греди, монтирани върху гредите и увеличаващи здравината и твърдостта на системата;
- Стелажи, които пренасят натоварването от страничните греди към леглата.
Конструктивно системата за греди може да бъде с висящи и наклонени греди "крака".
Рафтовата система с висящи греди лежи само върху стените на сградата и няма допълнителни опори върху носещи стени или специални опорни стълбове.
В този случай максималната ширина на покрива може да бъде 9 метра, а ако използвате допълнителна вертикална опора - 14 метра.
За система с наклонени греди е необходимо използването на силова плоча, в средната част цялата конструкция на гредите трябва да се поддържа от носещи стени или носещи колони.
Някои конструктивни характеристики на покриви и техните системи
Най-простият вариант е навесен покрив с ъгъл от 14 ... 26 градуса. За малки сгради, ако разстоянието не е повече от 5 метра, се използва наклонена система за ферми, а за по-големи разстояния е необходимо да се изградят покривни ферми.
Особено популярен и обичан е мансарден или наклонен покрив, чийто ъгъл на наклон може да достигне 60 градуса. Такъв покрив е подходящ за къща с ширина не повече от 10 метра. Възможно е да се използва наклонена рафтова система, но по-предпочитано фермена конструкция.
Има много други опции за покрива, включително нестандартни решения.Във всеки случай при проектирането е необходимо правилно да се вземе предвид натоварването на сградата и нейното равномерно разпределение.
Снимка на покривни системи
Също така препоръчваме да посетите:
- Подходящ покрив
- Изолация на тавана
- Ондулинов покрив
- Монтаж на покрив
- Плосък покрив
- Монтаж на покрив
- мансарден покрив
- фермова система
- покрив от шисти
- Покривна тръба
- навесен покрив
- Покривно устройство
- бедрен покрив
- Покрив на къщата
- покрив на гараж
- четирискатен покрив
- счупен покрив
- Как да си направим покрив
- Ремонт на покриви
- Покривен покрив
- покривен проект
- Покрива тече
- Направи си сам покрив на къща
- Изолация на покрива
- Покривна настилка
- ъгъл на покрива
- Хидроизолация на покрива
- Покрив за баня
- двускатен покрив
- Снегозащитници на покрива
- Покривно било
- Как да покрием покрива
- Метален покрив
- Сняг на покрива
- красив покрив