Дренажна система - основни видове, описание и устройство. 115 снимки на най-добрите идеи

Собствениците на летни вили често се сблъскват с въпроса как да се справят с излишната вода, генерирана поради дъжд или снеготопене. Излишната влага уврежда кореновата система на растенията и може да доведе до наводняване на мазето.

Освен това под въздействието на водата основата на къщата може да започне да се срутва, да се появят деформации. Можете да разрешите този проблем, като инсталирате дренажна система.

Определение и обхват

Устройството на дренажната система се разбира като устройство на инженерни комуникации, което позволява отстраняването на дъждовни и подземни води от територията на обекта. Това е задължителна част от планирането на всяко разпределение на земята.

Дренажната конструкция е комбинация от точкови дренажни системи и линейни канали. Водата, събрана чрез дренаж, може да се използва за напояване или като подхранване. Системата за сушене се използва:

  • за отводняване на блатиста, глинеста или глинеста почва;
  • при невъзможност за естествено отводняване;
  • в ситуация с високо ниво на поява на подземни източници, за да ги насочите през определен канал;
  • за защита на основата и мазетата от възможността за наводняване;
  • в пейзажната работа.

За дренажното устройство не е необходимо да се свържете със специалисти. Направи си сам дренажна система на сайта е съвсем реална.

Характеристики на устройството

Както е показано на снимката на дренажната система, тя включва следните елементи:

  • Тръбопровод. Може да бъде отворен или затворен.
  • Главен тръбопровод и допълнителни канални разклонения.
  • Отпадни добре.

Такава инженерна система е самотечна. Тръбите (отводнители) се полагат с наклон встрани от жилищната сграда. В ъглите са монтирани шахти за улесняване на последващата поддръжка. Те също се поставят на стъпки от 30-50 m върху прави участъци от тръбопровода.

Най-често срещаната дренажна система за обекта е рибената кост. Диаметърът на основната тръба обикновено е 10 см, а за спомагателни дренажи се използват тръби с диаметър 7,5 см. Водата се отстранява от територията на парцела през централния тръбопровод.

Експертите не съветват да поставяте дренажни тръби твърде близо до сгради и огради. Минималното разстояние от къщата до дренажния тръбопровод е 1 m.

Разновидности на дренажни комуникации

Има следните видове дренажни системи:

Отворен дренаж. С помощта на канавки водата се отвежда до необходимото място. Разрешено е използването на специални дренажни тави с декоративни решетки.

Не малко значение има и наклонът - обикновено той се прави 2-3 см на линеен метър. Това е най-простият вид дренаж.

затворен дренаж. Най популярен. Представлява подземна разклонена мрежа от дренажни системи. Тръбите се поставят в изкопи под наклон 20-50 mm или се полага слой чакъл. Аналог на последния може да бъде камъчета или чакъл.

Тънкости на грижа и почистване

Поддръжката на дренажната система се отнася до нейната систематична проверка и почистване.

Най-популярните методи за поддръжка на дренаж:

Механични. Състои се в почистване на дренажната система, което може да се извърши по различни методи.Изборът на конкретен метод се влияе значително от местоположението на тръбите и спецификата на избраното конструктивно решение.

Когато тръбата е разположена на повърхността, най-добре е да спрете на ръчно почистване, което можете да направите със собствените си ръце, без помощта на професионалисти. Що се отнася до дълбокия дренаж, тук може да се наложи изкопаване.

Хидродинамичен. Обикновено дренажът се почиства секция по секция с помощта на маркуч и помпено оборудване. Мащабното почистване се препоръчва на всеки десет години. В този случай всяка тръба трябва да бъде достъпна от двата края.

Единият край на тръбата се извежда към шахтата, а другият - на повърхността. За това се създават изходи дори в началния етап на дренажното устройство.

С помощта на фитинги се увеличава дължината на тръбата и се извежда на предварително избрано място. Помпата е свързана последователно към двете страни на тръбата и водата се подава под налягане.

Освен това се използва компресор за подаване на сгъстен въздух. По този начин почистването на системата става благодарение на потока въздух-вода, който раздробява отломки и мръсотия.

След това последните се измиват с чиста вода. Хидродинамичният метод е много ефективен.

Снимка на подреждането на дренажната система

Също така препоръчваме да посетите:

Препоръчваме да прочетете:

Термостат на батерия - съвети за избор