Трудно е да си представим селска къща или вила без ограда и порта. Това виждат всички минувачи. Ето защо собствениците обръщат специално внимание на външния вид както на оградата, така и на портата. Основната цел на портата е защитна функция, тъй като те служат като надеждна бариера за проникването на непознати в къщата.
Обикновено фабричните порти имат стандартни размери, които не са подходящи за всички. И изработването на порти по индивидуални размери не е евтино удоволствие.
Идеалното решение на този проблем би било да направите порта със собствените си ръце. Става дума за това как да направите сами люлеещи се порти с порта, така че да са възможно най-надеждни и в същото време красиви, и ще обсъдим допълнително.
Люлеещи се врати - какви са те?
Всички, без изключение, са запознати с устройството на люлеещите се порти, тъй като идеята за тяхното производство е възникнала отдавна. С течение на времето дизайнът се подобри, материалите се промениха, но принципът на работа остана същият.
Класическите порти имат две крила, които могат да се отварят навън, навътре или в двете посоки (в зависимост от пантите). Ако има много малко място, можете да поставите портата в едно от крилата на портата - изглежда интересно и в същото време хармонично.
Люлеещите се врати могат да се различават по вид конструкция, вариант на дизайн, материал, от който са направени.Преди това дървените порти бяха най-популярни, но с появата на съвременни материали като профилиран метал или поликарбонат, дървото се използва все по-рядко.
Как да направите люлееща се порта със собствените си ръце?
Първата стъпка е да се определи размерът на бъдещата порта, както и материалите, от които ще бъдат направени. Въпреки че самият процес на създаване на порта не зависи по никакъв начин от избрания материал.
Основният дизайн на портата с люлеещи се врати включва наличието на елементи като:
- рамка, която е в основата на бъдещите порти, поради което най-често се избира метал за нейното производство, по-рядко дърво;
материал за обшивка на рамката - пряко зависи от това каква дебелина на метала е необходима за рамката (в зависимост от теглото на обшивката); - пантите трябва да бъдат избрани много внимателно, тъй като те трябва не само да издържат на теглото на цялата конструкция, но и на ежедневното натоварване при отваряне и затваряне на портата;
- брави, резета (в зависимост от индивидуалните изисквания).
Днес най-често можете да намерите метални люлеещи се врати или ковани, които изглеждат луксозно. Вярно е, че цената на кованите е много по-висока от другите опции.
Обикновено работата по създаването на люлеещи се врати може да бъде разделена на 3 етапа
- монтаж на стълбове, върху които в бъдеще ще бъдат закрепени листата на портата;
- производството на самите порти;
- окачване на портата на пантите, разположени на стълбовете.
На пръв поглед няма нищо сложно и неразбираемо в процеса на създаване на порта. Основното нещо е правилно да направите изчисления и да изберете материали. В този случай изготвянето на чертеж ще помогне, на който трябва да посочите размерите и как ще бъдат разположени основните детайли на бъдещата структура.
Листата на портата обикновено имат една напречна греда, но ако е необходимо, можете допълнително да използвате диагонални (за армировка).
При производството на рамка за люлеещи се порти важен момент е спазването на ъглите, от това зависи правилността на цялата конструкция като цяло. Ако няма достатъчно опит в заваряването, по-добре е да поверите този етап на специалист.
Най-дългият процес е инсталирането на стълбове. Освен това не самата инсталация отнема много време, а фактът, че те трябва да стоят. Това е необходимо, така че разтворът да се втвърди и стълбовете да не отиват настрани след окачване на крилата върху тях. Понякога това може да отнеме до седмица. Но в този случай бързането не е необходимо, в противен случай цялата работа може да бъде напразна.
Напоследък често се монтират електрически люлеещи се врати. Тази опция е по-сложна и ще изисква някои специални познания, за да се осигури правилна работа.
Люлеещи се врати - предимства и недостатъци
Основният недостатък на дизайна на люлеещите се порти е задължителното наличие на пространство за отварянето им (поне ширината на крилото).
Няма други недостатъци на добре направените летящи врати, но има много предимства.
Ето основните от тях:
- простота на дизайна;
- издръжливост;
- надеждност;
- универсалност;
- размерите могат да бъдат всякакви (в зависимост от пропорциите);
- разнообразен дизайн;
- достъпна цена;
- лекота на монтаж.
Създаването на люлеещи се врати със собствените си ръце е творчески процес, който определено ще доведе до изключителен дизайн.
В същото време дизайнът на портата може да бъде най-разнообразен.Ако е трудно да измислите сами дизайн, тогава многобройните снимки на люлеещи се порти, представени в интернет, ще ви помогнат да изберете най-добрия вариант.
Снимка на люлеещи се врати
Също така препоръчваме да посетите:
- Автоматични порти
- Задвижване на порта
- Заварена ограда
- Ролетни щори
- Плъзгаща се порта
- Врата от велпапе
- Зелена ограда
- Ковани порти
- Порта Направи си сам
- чертеж на порта
- Порта с вратичка
- Метална порта
- Заключване на порта
- Височина на оградата
- Верижна ограда
- Плъзгащи се врати
- Декоративна ограда за дома и градината
- Ковани огради
- Тухлена ограда
- Гаражни врати
- Ограда за даване
- Красиви огради
- ограда от колове
- Каменна ограда
- Ограда за къщата
- Ограда от велпапе
- Бетонна ограда
- Порта от велпапе