За да се осигури частна къща с всички условия за живеене, е необходимо да се решат много въпроси, включително осигуряване на стабилно водоснабдяване. Не винаги има възможност за централизирано снабдяване, така че мнозина вървят по пътя на пробиване на кладенци.
Но дори и в този случай е необходимо да се положат допълнителни усилия за защита на инсталираното оборудване от замръзване и запушване на самия водоизточник. Това може да стане с помощта на пластмасови кесони.
Предназначение на устройството
Това устройство е добре затворена камера под формата на цилиндричен резервоар, който е фиксиран над главата на пробит водоносен хоризонт. Диаметърът може да варира в диапазона от 1000-1500 мм, а височината на пластмасовия кесон за кладенеца достига 2,5 м. Тази форма на конструкция е най-популярната, въпреки че има контейнери с други размери и форми.
Кесонът е проектиран да предотвратява навлизането на отломки и повърхностни водни потоци в кладенеца. В същото време се осигурява стабилността на микроклимата - изключва се прекомерна влажност и се записват температурните показатели, необходими за ефективната работа на оборудването.
Именно той защитава помпата и филтърното устройство, спирателните вентили, разширителния резервоар, автоматиката и монтираните манометри.
Важно предимство е, че е изключено замръзване на помпено оборудване и тръби. Следователно кесонът се поставя върху обсадната тръба приблизително на дълбочина 1-2 m.
Често в тялото се монтира отделна тръба, която се извежда на повърхността за закрепване на маркуч за поливане.
Разновидности на устройствата
Наличните в търговската мрежа видове пластмасови кесони могат да се различават по форма и характеристики на материала. Най-популярни са контейнерите с цилиндрична форма с кръгло напречно сечение. Има и квадратни и правоъгълни модификации, но тяхното разпространение по време на изграждането на кладенци в частни зони е много ограничено.
Заедно с пластмасовите модели, металните конструкции са популярни. Но бетонните и тухлените колеги струват порядък по-малко, но изискват скъпа хидроизолация. В същото време в самата пластмаса могат да се открият различни компоненти.
Наред с основния полипропилен или полиетилен има фибростъкло и непластифициран поливинилхлорид. Този материал се счита за най-функционален, характеризиращ се с висока надеждност. Но когато избирате, трябва да се съсредоточите върху условията за подреждане на конкретен кладенец.
Ако се интересувате от въпроса как да изберете пластмасов кесон, тогава е важно да вземете предвид тази точка. Готовите пластмасови съдове могат да бъдат два вида - от омрежен полиетилен или от полипропилен.
Първата версия на материала се получава чрез омрежване на ниво етиленови макромолекули от линеен тип. В резултат на това трябва да се образува триизмерна клетъчно-мрежова структура със силни молекулни връзки. Тази функция придава на материала повишена якост и химическа устойчивост.
Полипропиленовата конструкция се характеризира с нестабилност на кристалната структура, а самият материал има висока пластичност. Въпреки че плътността му не е много далеч от параметрите на полиетилена.
Пластмасовите контейнери се използват дълго време дори при най-екстремни условия, въпреки че полиетиленът започва да се топи при по-висока температура. За да може кесонът да издържи по-дълго и да издържи на действието на външни фактори, към материала се добавят специални стабилизатори.
Ако полипропиленът не е склонен към напукване, тогава полиетиленът е нечувствителен към рязко увеличаване на натоварванията върху него.
Ползи от използването
Производителите на пластмасови кесони за кладенеца твърдят, че експлоатационният живот може да достигне 50 години. Наред с това се отбелязват следните предимства:
- няма нужда от хидроизолация и антикорозионна защита;
- лекота на инсталиране без използване на допълнително оборудване;
- не е необходимо да се извършват периодични ремонти и поддръжка;
- осигурява се високо ниво на топлоизолация;
- наличност по цени.
Издръжливата пластмасова конструкция се отличава с висока якост, инертност към действието на химични съединения, пълна херметичност с ниско тегло на самия контейнер. Това ясно се вижда на снимката на пластмасовия кесон.
Монтажни характеристики
За да инсталирате устройството, е необходимо да изкопаете яма около кладенеца. Размерите му трябва да са с 20-30 см по-големи от размерите на кесона. Това изисква подреждането на вдлъбнатина под основата. След това се създава основата:
- върху изравнената почва се изсипва пясък и след това фин чакъл;
- за придаване на твърдост се полага подсилващ колан;
- излива се бетон.
Монтажът на пластмасови кесони не е твърде сложен, но в процеса е желателно да се предвиди корпусът да се вижда над повърхността на земята. Това ще улесни закрепването на кесона и фиксирането на главата.
Издатината може да бъде осигурена до 1 m.В процеса на фиксиране на кесона е необходимо да се осигури перпендикулярно съотношение на тръбата и основата.
След като кесонът е засаден, той трябва да бъде фиксиран. Ако земята е суха и без близка поява на вода, тогава всички празнини се покриват с пръст. В противен случай е препоръчително да се излее бетон с предварително укрепващо закрепване.
Но възможността за извеждане на тръби и електрически кабели трябва да се осигури преди бетонирането. Монтажът на оборудването се извършва само след определяне на здравината на конструкцията. Така ще осигурите ефективно и безопасно използване на кладенеца.
Снимка на пластмасови кесони
Също така препоръчваме да посетите:
- Сифон за мивка
- Нагревателен кабел
- Свързване на бойлер
- Котел за подгряване на вода
- Потопяеми водни помпи
- Градинска помпа
- Хидравличен акумулатор за водоснабдяване
- Мивка в банята
- Филтри за вода
- Тръби за водоснабдяване
- Кладенец под къщата
- Помпена станция за дома
- Възвратен клапан за вода
- Регулатор на водното налягане
- Домашен филтър за вода
- Изолация на тръби
- Превключвател за водно налягане
- кладенски пръстени
- Водоснабдяване на частна къща
- дренажна система
- Как се копае кладенец
- Проточен бойлер
- Направи си сам добре
- Обработка на вода от кладенец
- Филтър за вода на мивка
- Наводнени съседи от горния етаж
- Смесител за баня
- Кухненска мивка