Ако в отоплителната система има въздушни джобове, тогава нейната нормална работа е нарушена и ефективността е намалена. Можете да коригирате ситуацията, като премахнете съществуващия въздух. Тази процедура обаче ще трябва да се извършва по-рядко, ако проектът е добре обмислен и инсталирането на цялата система се извършва в съответствие с него.
С течение на времето ще бъдат идентифицирани проблемни зони, където ще бъде полезно да се инсталират специални вентилационни отвори. Но на първо място.
Причини за задръствания
Въпросът защо въздухът се появява в отоплителната система, въпреки нейната плътност, тревожи мнозина. Има няколко причини:
- Като охлаждаща течност се използва обикновена чешмяна вода; малки въздушни мехурчета, образувани при нагряване, образуват тапи.
- Стегнатостта на системата е нарушена в определена област.
- Част от веригата е изтеглена по време на ремонта, след което е върната обратно и охладителната течност е пусната през системата.
- Монтажът на тръбопроводи е извършен без ясен проект, нарушени са определени стандарти. В резултат на това образуваните въздушни мехурчета не достигат до възела, който работи за отстраняването им, и циркулацията се влошава.
- Когато системата се напълни бързо с охлаждаща течност, последната не е в състояние напълно да изтръгне наличния въздух, особено ако конфигурацията на тръбопроводите е сложна.
- Вентилационните устройства са инсталирани неправилно или изобщо липсват.
- Замърсяване на отворите с малки частици в случай на използване на нефилтрирана охлаждаща течност.
- При използване на леко алкална охлаждаща течност в алуминиеви радиатори по време на работа се образува водород, който с течение на времето ще започне да пречи на нормалната циркулация.
Възможни последствия
Ако радиаторът се нагрява неравномерно, това може да показва наличието на щепсел. Топлопредаването на нагревателя пада, стаята не се затопля равномерно.
Въздухът застрашава частите на циркулационната помпа, проектирана да работи в течна среда. При голямо количество въздух в помпата може да възникне сухо триене, което в бъдеще ще доведе до повреда на устройството. Навременното изпускане на въздух от отоплителната система ще избегне неприятни последици.
Особено опасно е ненавременното отстраняване на щепселите за котли на твърдо гориво без защитна автоматика. Ако циркулацията спре поради наличието на въздух, охлаждащата течност няма да може да охлади водната риза, котелът ще започне да прегрява и носи риск от експлозия поради затвореното пространство.
Търсене и отстраняване на задръствания
Една идеална отоплителна система трябва да може да се справи с проблема с въздушните шлюзове без човешка намеса. За това са инсталирани специални автоматични клапани. Ако отделен радиатор или друга част от отоплителния кръг не функционира правилно, трябва да се намери този проблемен възел.
Ако долната част на нагревателя е по-гореща от горната част, въздухът трябва да се изгони от отоплителната система. Как да го направим?
Всички радиатори са оборудвани със специални кранове Mayevsky, специални вентили са монтирани на чугунени батерии. След като ги отворите, трябва да изчакате, докато излезе цялата въздушна брава.
За да съберете охлаждащата течност, изтичаща от дренажния отвор на крана, подгответе подходящ контейнер.Същността на спускането е да изчакате тихото излизане на охлаждащата течност в резервоара. С настъпването на този момент кранът е запушен.
Друг начин за идентифициране на проблемен възел е чрез звук. Ако се чува къркорене и шум от преливане, значи на това място е възникнало препятствие. Нормалната работа на системата е почти безшумна. Можете да опитате да почукате метални тръби и батерии - където има въздух, звукът ще бъде по-силен.
Проблемът с некачественото отопление на радиаторите може да се крие в запушване, възникнало във веригата. За да го елиминирате, радиаторът се демонтира и старателно се измива. След като го върнете на мястото му, не забравяйте да прокарате охлаждащата течност и да проверите за тапи.
Когато се образува балон на известно разстояние от вентилационния отвор, продължете в следния ред. Най-близкият до предвиденото място кран се отваря и веригата се захранва с охлаждаща течност, която измества въздуха към вентилационния отвор.
В критични ситуации, когато запушалката не е отстранена чрез разглежданите процедури, се прибягва до максимално нагряване на охлаждащата течност. Трябва да се внимава изключително много, за да се избегнат изгаряния поради внезапното изпускане на въздух през клапите. Като се има предвид всичко по-горе, ще имате представа как правилно да изпускате въздух от отоплителната система.
Когато купувате отоплителна техника, е важно да обърнете внимание на качеството, експлоатационния живот и надеждността на продуктите. Само тогава можете да имате гаранции по отношение на лесното премахване на такава неприятност като въздушна брава.
Снимка на начини за премахване на въздуха в отоплителната система
Също така препоръчваме да посетите:
- Комини за газови котли
- Електрически бойлер
- Котли на твърдо гориво
- Шкембе Направи си сам
- Циркулационна помпа
- Налягане в отоплителната система
- Отопление на газ в частна къща
- Неръждаеми комини
- термостат за акумулатор
- Подово отопление с вода
- Отопление на перваза
- Боя за батерии
- Комин за фурна
- Двуконтурен газов котел
- UPS за бойлери
- Свързване на отоплителни радиатори
- Почистване на комини
- Отопление на частна къща
- Пещ с водна верига
- Инфрачервен нагревател
- Инфрачервен топъл под
- Екран на нагревателната батерия
- пиролизен котел
- Мощност на отоплителен котел
- Газови котли за дома
- Котелно помещение в частна къща
- Конвекторен нагревател
- Завършване на камина
- пистолет за горещ въздух
- Топъл под го направете сами
- Нагревател за апартамент
- камина печка