Пиролизен котел - принцип на работа, правила за избор и характеристики на монтаж (105 снимки)

От училищната програма много хора си спомнят опита, когато парчета дърво бяха поставени в колба, нагрята от горелка, и след известно време от нея започна да се отделя газ, който се запали по време на запалването.

Този пример показва прост газов генератор, който произвежда запалими въглеводороди. Той е един от основните компоненти на принципа на работа на пиролизния котел.

Ако процесът е описан на етапи, ще видим следното: в камерата за зареждане се извършва нискотемпературно, около 200 ° нагряване на суровини (дърва за огрев, въглища, дървени стърготини и др.). След това тлеене и, строго погледнато, пиролиза при около 300°-400°. След това горимият газ се запалва с допълнителен достъп до кислород, който през дюзата навлиза в камерата за допълнително изгаряне, където изгаря при температура около 1200 °.

Нагрятите газове, преминаващи през топлообменника, загряват водата или друга охлаждаща течност и след това влизат в качулката (комина). Така се постига почти 90% ефективност, докато при конвенционалните котли на твърдо гориво тя е едва около 60%.

Пиролизен котел с продължително горене

За да си представите външния вид и вътрешната структура на пиролизните котли, както фабрични, така и самостоятелно направени, също разгледайте снимките в Интернет.

За устройството на този тип котел основните камери са характерни:

  • Багажник (за гориво);
  • Доизгаряне, осигурява високотемпературно изгаряне на въглеводороди с принудително подаване на въздух;
  • Топлообменник за отопление на вода.
  • Системи за контрол и автоматизация на температура, налягане. По принцип можете да правите без автоматизация, но това е изпълнено с намаляване на ефективността на котела.

Осигурява се дълго изгаряне:

Дизайнът на зареждащата камера и фактът, че процесът на пиролиза е относително стабилен и не изисква допълнително човешко участие.

При нормална настройка на котела процесът на зареждане на гориво се извършва веднъж или два пъти на ден. А при използване на горивни брикети и наличие на автоматично захранващо устройство опцията е възможна веднъж на няколко дни.

Процесът на пиролиза гарантира многостепенно и почти пълно изгаряне на горивото.

Схема на свързване на пиролизния котел

Схемата практически не се различава от свързването на стандартни котли. Можете да ги прочетете и сравните подробно на множество снимки в интернет. Изображенията също така позволяват да се изяснят точките на свързване на комина, охлаждащата течност, сензорите за температура и налягане, контролер за управление, вентилатор, първична и вторична системи за подаване на газ, люкове за зареждане на гориво, запалване на горелката, почистване на котела и комина .

Но при всички случаи спазвайте стриктно инструкциите и схемата от производителя на котела!

Как да инсталирате пиролизен котел със собствените си ръце

Когато го инсталирате сами, важно е да запомните, че котелът е пожароопасно оборудване. Ето защо е необходимо стриктно да се спазват правилата за пожарна безопасност. Необходимо е да се осигури свободен достъп до цялото външно оборудване на котела, поради което се препоръчва отделно нежилищно помещение за поставянето му. Разстоянието до стените е минимум 30 см! Стаята трябва да е добре проветрена.

Важно е правилно да се организира захранването с охлаждаща течност (отопляема и охладена вода), достъпът на въздух, газовите изпускателни системи (комини), захранването за работата на автоматизацията и вентилатора.

Пиролизният котел има достатъчно голяма маса, поради което е инсталиран на малка, но солидна основа. При транспортиране до мястото на монтажа е необходимо присъствието на няколко човека.

Плюсове и минуси на пиролизни котли

Предимствата на този дизайн включват:

  • Висока ефективност;
  • Малко количество отпадъци;
  • Няма нужда от честа поддръжка на котела за зареждане с гориво;
  • Екологичност (температурата на изхода на комина е 100 ° -150 °, с почти пълна липса на дим, 5% - 10% в сравнение с дима от конвенционалните котли на твърдо гориво, което им позволява да се използват дори в райони с плътни сгради.

Минусите включват:

  • Сравнително висока цена в сравнение с конвенционалните котли;
  • Отоплението изисква гориво със съдържание на влага не повече от 30% (ефективността на уреда намалява). Което обаче е характерно и за конвенционалните отоплителни уреди.
  • Енергийна зависимост (изисква работа на електрически вентилатор).

Снимка на пиролизни котли


Също така препоръчваме да посетите:

Препоръчваме да прочетете:

Термостат на батерия - съвети за избор